Powrót
nature

Alert #86482

Przyroda : hałas

Szosowa 11, 42-500 Dąbrowa Górnicza, Polska

Status: Nie zostanie naprawiony

Chyba w 21 wieku najwyższy czas zaopatrzyć strażaków w patery, lub ustawić głośność syreny strazy pozarnej do właściwego poziomu, mieszkańcy mają dość zrywania się w nocy, gdy wlacza się syrena. Ustawie z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej /Dz..U. nr 147 z 2002 poz. 1229/ jest zapis, że gmina musi zapewnić między innymi skuteczne środki alarmowania i oczywiście nie jest nigdzie napisane, że ma to być syrena alarmowa. Nigdzie też nie ma informacji, że OSP może wyć syreną w nocy, przerywając ciszę nocną i że to jest jedyny środek powiadamiania. Jedak należy wiedzieć, że "Dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00); w porze nocnej - 50 dB." - syrena alarmowa ma zaś 100-120 dB.

Komunikat administratora
Alert w rozpoznaniu. Syreny alarmowe są częścią systemu dysponowania jednostek OSP, które mają zadanie przywoływać strażaków w trybie pilnym. W przypadku zagrożenia dana OSP jest dysponowana ze stanowiska kierowania komendanta powiatowego za pomocą sygnału radiowego o odpowiedniej częstotliwości, który jest przesyłany do remizy i uruchamia syrenę. Równocześnie z dźwiękiem syreny wzywającym do akcji druhowie otrzymują powiadomienie SMS-owe. Szybciej można zebrać druhów w remizie, a co za tym idzie wyjechać do zdarzenia. Podkreślić należy, że główne alarmowanie odbywa się za pomocą syren, gdyż jest to skuteczne środek alarmowania, a indywidualne informowanie druhów o wyjeździe to jego uzupełnienie.
Przy wichurach, anomaliach pogodowych, z którymi mamy coraz częściej do czynienia, telefony komórkowe nie zawsze działają, a sygnał radiowy włączający syrenę zostanie zawsze przesłany. Syreny zawyją i jednostka zostanie uruchomiona, a SMS-y niekoniecznie muszą do druhów dojść. Dualizm sposobów alarmowania zwiększa skuteczność powiadamiania strażaków ochotników.
Syreny alarmowe są głównym elementem systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu, który posiada określone sposoby powiadamiania i alarmowania (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach). Alarmowanie jest to działanie mające na celu natychmiastowe przekazanie sygnału do właściwych terytorialnie władz, służb i do ludności na danym terenie, informującego o zagrożeniu skażeniem, skażeniu lub o sytuacji kryzysowej, które zaistniały na skutek katastrofy naturalnej lub awarii technicznej, działań terrorystycznych lub na skutek zagrożenia wojennego lub wojny.
Wszystkie syreny posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Dźwięk syreny znajdującej się na OSP Ząbkowice i nie przekracza poziomu 78 dB przy maksymalnym zasięgu słyszalności do 7 km zależnie od warunków meteo.
Administrator - Daniel Ujdak - Centrum Zarządzania Kryzysowego 31/05/2022 o 13:08

Instytucje i organizacje które mogą odpowiedzieć na to zgłoszenie

Alert dodany przez
Symbol zastępczy obrazu osoby

Alert dodany anonimowo

w dn. 04/01/2021 o 12:26

2 osób poparło ten alert

Komentarze

Aby dodawać komentarze należy się zalogować.

Powrót