Czym jest NaprawmyTo.pl?
Wiele rzeczy drażni nas w najbliższym otoczeniu – nienawistne graffiti, które mijamy w drodze do pracy, dziura w chodniku w którą co i rusz wpadamy albo zerwany rozkład jazdy na przystanku pod domem. Większości takich spraw sami nie rozwiążemy – nie mamy do tego potrzebnych środków ani czasu, a władzom gminy trudno je dostrzec ponieważ często są to problemy drobne.
O ile byłoby prościej, gdyby po zauważeniu takiej usterki można było od razu zakomunikować sprawę odpowiedniej osobie w urzędzie gminy…
Właśnie po to powstał serwis NaprawmyTo.pl. Chcemy ułatwiać pracę samorządów i życie mieszkańców. Wierzymy, że wiele irytujących nas na co dzień spraw można bardzo łatwo rozwiązać. Nie potrzeba do tego petycji, a sprawnego współdziałania i dialogu między władzą, a obywatelem, który jest możliwy poprzez nasz serwis.
NaprawmyTo jest obietnicą złożoną przez samorząd mieszkańcom gminy, że każda ze spraw zostanie szybko i uczciwie rozpatrzona, a jeśli nic poważnego nie stanie na przeszkodzie, problem zostanie rozwiązany. NaprawmyTo jest też zobowiązaniem dla obywateli, które nie pozwala im bezczynnie narzekać, a daje możliwość naprawiania otoczenia. W ten sposób mieszkaniec zyskuje załatwione szybko sprawy, a samorząd wie, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy i może łatwiej wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.
Wierzymy, że takie postawienie spraw to prosta droga do budowania społecznego zaufania, którego tak bardzo w Polsce potrzebujemy. Naszym marzeniem jest więc nie tylko upiększenie polskich miast, ale też budowa społeczeństwa obywatelskiego, poprzez pokazywanie mieszkańcom i samorządowcom, że współpraca opłaca się obydwu stronom.
Historia projektu
Pomysł na stworzenie serwisu NaprawmyTo.pl zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” (obecnie: Fundacja Stocznia), kilkanaście organizacji z całego kraju (pełna lista - nasi partnerzy) zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia informatycznego, służącego do mapowania problemów w przestrzeni publicznej, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych gminach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były strony: FixMyStreet.com oraz SeeClickFix.com, cieszące się wielką popularnością na świecie.
W 2015 roku strona przeszła przebudowę sfinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, uzyskanych na podstawie umowy pożyczki nr 188/PES/01/2014 z dnia 31 grudnia 2014 r., zawartej z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA.
Jak dołączyć się do projektu?
Jeśli jesteś mieszkańcem miasta, w którym nie ma jeszcze NaprawmyTo, podaj tę informację swojemu burmistrzowi lub radnemu. Możesz też napisać maila na adres [email protected], a my po zebraniu 3 takich głosów sami wystosujemy list do władz Twojej gminy.
Jeśli reprezentujesz lokalną władzę, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą (oferta). Poza możliwością wykupienia usługi dostępu do podstrony gminy, za której utrzymanie bierzemy jako Stocznia odpowiedzialność, jest też opcja darmowego przekazania kodu informatycznego narzędzia z możliwością umieszczenia go na własnych serwerach. Napisz do nas, a my przygotujemy specjalną ofertę dla Twojej gminy.